Köprü 28.Bölüm

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by Akrep
97 İzlenme

Konusu:
Köprü, yazar Ayşe Kulin tarafından kaleme alınan Köprü adlı romandan esinlenilerek çekilen ve Star TV'de Erzincan Valiliği sırasında Vali Recep Yazıcıoğlu'nun yapılması için büyük emek harcadığı Başpınar Köprüsü'nün konu edildiği bir dizi filmdir. Yönetmenleri Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin de yönetmeni olan Sadullah Şentürk ve Çağatay Tosun'dur.

2003 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Vali Recep Yazıcıoğlu’nun yaşamından yola çıkılarak çekilen dizi idealist bir valinin (FARUK YAZICI), merkeziyetçi-bürokratik yapının doğal sonucu olarak ‘soğuttuğu’, birbirinden uzaklaştırdığı, hatta kimi zaman kopardığı devlet-halk ilişkisindeki kısır döngüyü kırma çabası üzerine odaklanır. Bu çabanın görünürdeki somut hedefi ise, yaklaşık otuz yıldır, yukarıda sayılan sebeplerden ötürü bir türlü yapılamayan bir KÖPRÜ’dür. İktidarlar gelip geçer, o yöreden seçilen milletvekilleri, her defasında birbir umutla Ankara’ya gönderilir, içlerinden bakanlar, başbakanlar çıkar. Sayısız, raporlar, projeler hazırlanır, ama köprü ne hikmetse bir türlü yapılamaz. Bu arada hastalar hastaneye yetişemez, çocuklar okuluna gidemez, bazıları Karasu’nun hışmına uğrayıp sulara kapılır, gencecik anneler, karınlarında çocuklarıyla ölür.. isyan feryatları ayyuka yükselir. Dizi 65. bölümden sonra sevenlerine veda etti.

Köprü dizisinin devamı nitelğinde olan Vali filminde Yazıcıoğlu'nun son günleri ve mühendislerle ilgili, devletle ilgili karanlık olaylar ve sırlar konu olmuştur. 9 Ocak 2009'da vizyona girmiştir.

Oyuncular:
Erdal Beşikçioğlu, Ayşegül Ünsal, İpek Karapınar, Gökhan Soylu, İdil Fırat, Yurdaer Okur, Melis Birkan, Zafer Alpat, Korel Cezayirli, Süleyman Karaahmet, Cüneyt A. Pamuk, Yaman Tarcan

Yapımcı: Ata Türkoğlu
Eser: Ayşe Kulin
Yönetmen: Sadullah Şentürk 1-6. Bölüm - Çağatay Tosun 7-65. Bölüm
Senaryo: Ozan Yurdakul
Senaryo Danışmanı: Ahmet Yurdakul
Görüntü Yönetmeni: Sami Saydan, Orhan Ağaoğlu, Haluk Erkan
Müzik: Gökhan Kırdar, Loopus
Kurgu: Kemalettin Osmanlı, Nilüfer Bakırhan

Kategori
Köprü
Etiketler
Köprü 28.Bölüm

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.