Yeniçeri Askerleri (Avrupalıların Gözüyle) - Yeniçeri Ordusu

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by Yönetici
1,756 İzlenme

Osmanlı Devletinde Yeniçeri Askerleri

 
Yeniçeri, Hristiyan çocuklarından Devşirme yöntemi ile yetiştirilen askerdir. Osmanlı Devletinde padişahın şahsına bağlı kapıkulu ocaklarının Piyade Sınıfı. Eyaletlerdeki topraklı Tense'lerde timarlı sipahilerle DİĞER eyalet kuvvetlerinden tamamen Ayri olarak Osmanlı "devlet merkezinde padişahların şahıslarına bağlı kapıkulu denilen yaya ve Atlı maaşlı askerler Vardi. Kapıkullarının en meşhur Sınıfı "Yeniçeri Ocağı" İdi. 
 
I. Murat 'In veziri Hayrettin Paşa'nın yardımıyla kurduğu met sistemli.Çantalı de Çandarlı, "devlet kendi Hrıstiyan tebasından ve Sometimes eline düşen harp esirlerinden bazı çocuklara el koyuyordu. Devşirilir devşirilmez Sünnet edilip, kendilerine BİR Muslim adi veriliyordu. "Acemi Oğlanı "denilen met çocuklar, bir kez BİR Tür Köylü ailesinin Yanina veriliyor, orada Türkçe öğreniyor, İslam dininin, Türk ORF ve adetlerine edat yetiştiriliyordu. Gale Acemi oğlanların kışlalarında, Askeri terbiyeleri başlıyordu. Emekli oluncaya kadar evlenmeleri, şehirde oturmaları yasaktı. Kışlalarda yaşarlardı. İstidat ve kabiliyet gösterenler Subay ve genel olurlardı.
 
"Ceri "Türkçe'de"asker "demektir. Yeniçeri İMKB "Yeni asker" anlamına gelmektedir. Yeniçeriler Tense'lerde janizaries kullanılmaktadır olarak yabancılar tarafından. Murat, Yeni BİR sınıf ihdas ettiği, kendisine babadan Kalan yaya (Piyade) ve Atlı (Suvari) yanında Yeni BİR asker Sınıfı ortaya çıkardığı Click I. met zümreye "Yeniçeri" denilmiştir.
 
Yeniocağı Teşkilatının ana çizgileri
Ocağın Büyük BİR kısmı İstanbul'daki kışlalarda yaşarlardı. Büyük merkezlerde yeniçeriler Vardi. Kumandan "Yeniçeri Agasi" İdi. "Orta "denilen taburlara ayrılmışlardı. BÜTÜN ortalar birleşip Ocak meydana getirilerdi. Büyük 
taşra şehirlerde Yeniçeri birlikleri, İstanbul'da ki belirli ortalardan alınmış er ve subaylardan müteşekkildi. 
 
Yeniçeri Agasi
 
İstanbul'daki ortalardı. Yeniçeri Agasi, Divan-ı Hümayun üyesi, yani bakandır. Daima askerdir, Amiri sadrazamdır. Sadrazamla Yeniçeri Agasi arasında Baska BİR kumandan kademesi yoktur. Ocağın herşeyinden sorumlu ve met sorumluluğun tabii neticesi olarak ocak sahipti üzerinde onu türlü yetkiyi. 
Padişah BİR numaralı Yeniçeri sayılırdı.
 
Yeniçeri sancakları
Her ortanın kendi sembolünü taşıyan flamalar Vardi. Onu ortaya BİR sancak verilirdi. Sancaklarda Hz Alinin kılıcı Zülfikar olurdu. Seferde met sancak, o ortada kumandanın çadırının önüne toprağa saplanırdı. Büyük sancağın beyaz, olması, ocağın sünni olduğunu gösteriyordu. "Azam Bayrağı "denilen sancak İMKB, beyaz, atlastan yapılırdı. Seferde Yeniçeri Ağası'nın önüne dikilirdi. Yeniçeri Agasi, İstanbul'da İMKB, Sekbanbaşının ortağının önüne dikilirdi. Uzerine Altın Sırma ile Fetih Suresinden Fetih Ayet-i kerimesi işlenmiştir: "inna fetehna Leke mübina ve yansureke'ıllahu nasren Aziza"
 
 
 
 
Yeniçeri unvanları ve sanatları
Yeniçeri komutanlarına bugünkü manada generallerine, albaylarına ve DİĞER subaylara "Ağa "denilirdi. Yeniçeri Generalleri ile DİĞER Kapıkulu Ocakları Generalleri anlaşılırdı. "
Kategori
Belgesel
Etiketler
yeniçeri, askeri, askerleri, ordusu, osmanlı, 1. murat, genç osman, 2. mahmut

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.